Video

13 wskazówek, jak tworzyć wciągające treści podcastów

Angażowanie treści podcastów wymaga czasu i pracy, ale warto zainwestować. Największym powodem, dla którego warto skupić się na tworzeniu atrakcyjnych odcinków podcastów, jest ich zdolność do pomocy w budowaniu lojalnej bazy fanów. Ci słuchacze oglądają Twój program co tydzień, pomagają mu odnieść sukces, zostawiając pozytywne recenzje i dzieląc się Twoimi treściami ze znajomymi. Z wyprzedzeniem udostępniamy 13 wskazówek, które pomogą poprawić jakość Twoich treści, a tym samym zbudować lojalnych fanów.

Jak tworzyć ciekawe odcinki podcastów

Jeśli chcesz zaangażowanych słuchaczy, musisz stworzyć angażujące treści podcastowe – rodzaj treści, których nie mogą się doczekać, aby uzyskać więcej. Zapoznaj się z naszymi 13 wskazówkami, jak dopracować swoje odcinki i zacząć zdobywać odpowiednią publiczność.

 

1. Rozmawiaj o rzeczach, które Cię interesują

To może wydawać się oczywiste, ale wybór tematu, o którym lubisz rozmawiać, jest podstawą podcastów. Nie tylko pomaga w tworzeniu angażujących treści, ale jest także kluczowym czynnikiem w konsekwentnym tworzeniu nowych odcinków, z których mogą korzystać Twoi widzowie.

Jeśli masz problemy z zaangażowaniem odbiorców, cofnij się o krok i przejrzyj motyw swojego podcastu. Lepiej zacząć nowy podcast w oparciu o temat, który Ci się podoba, niż angażować się w coś, co Cię nudzi.

2. Skoncentruj się na grupie docelowej

Nie możesz zrobić podcastu, który zadowoli każdego. Najlepiej skoncentrować się na konkretnym awatarie słuchacza , który zyska największą wartość z Twoich treści.

Aby uzyskać inspirację, poszukaj opcji tematycznych w różnych miejscach, takich jak odpowiednie fora lub grupy internetowe, które są powiązane z grupą docelową. Możesz też przeczytać komentarze w postach społecznościowych swojego podcastu lub dodać więcej kolorów do popularnych tematów z poprzednich odcinków. Co więcej, zapytaj swoich fanów bezpośrednio – użyj swojej listy e-mailowej i stron społecznościowych, prosząc słuchaczy o informacje na temat tego, co chcą usłyszeć.

Gdy masz już kilka pomysłów na papierze, przejrzyj każdy z nich i zadaj sobie pytanie, czy treść skupia się na potrzebach słuchaczy. Czy doda wartości ich życiu? Czy to w jakiś sposób uczyni z nich lepszą osobę? Czy usiądą i posłuchają całego odcinka? Czy to jest treść, której pragną?

3. Opowiedz wiele historii

Historie to potężne sposoby na nawiązanie kontaktu z odbiorcami. Tworzą reakcje neurologiczne w naszych mózgach, które pomagają nam skupić się i wczuć się w gawędziarza . Naukowcy ze Stanford dowiedzieli się, że ludzie są również w stanie zapamiętywać historie lepiej niż inne rodzaje informacji.

Zacznij od standardowej opowieści z trzech aktów , zaczynając od ustawienia, przechodząc do konfrontacji, a ostatecznie kończąc na rozwiązaniu. Aby wypełnić każdy segment, spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania: Z jakimi trudnościami się zmagałeś? Jakie wyzwania zostały pokonane? Jakie lekcje wyciągnięto?

 

4. Pomóż swoim widzom zrobić kolejny krok

Dałeś swoim słuchaczom powód, aby śledzić Twój program, a to oznacza tworzenie treści podcastów, które są przydatne.

Treści z możliwością działania wyjaśniają, jak słuchacze mogą coś zrobić, a nie tylko to, co powinni zrobić i dlaczego . Daje im praktyczne wskazówki, które można zastosować w prawdziwym życiu, aby zaspokoić potrzeby.

Na przykład, jeśli Twój podcast muzyczny mówi o tym, jak trudno jest młodym artystom zostać zauważonym, stwórz bardziej atrakcyjną zawartość podcastu, dostarczając instrukcje, jak zostać zauważonym. W jaki sposób można opisać swoje osobiste doświadczenia lub zaprosić gościa do podzielenia się swoją wiedzą branżową.

5. Zadawaj słuchaczom pytania i zgłaszaj ich odpowiedzi

Podcasting może być środkiem jednokierunkowym, ale to nie znaczy, że nie możesz uzyskać małego udziału publiczności. Zadawaj pytania otwarte i wyjaśnij, w jaki sposób odpowiedzi odbiorców będą prezentowane w przyszłych odcinkach. Skieruj ich do centralnego miejsca, aby zebrać ich odpowiedzi, na przykład w sekcji komentarzy w witrynie podcastu lub w kanałach mediów społecznościowych.

Korzyści płynące z tego podejścia są dwojakie — otrzymujesz zabawne treści podcastów, a publiczność jest podekscytowana czytaniem ich odpowiedzi na żywo w Twoim programie.

6. Trzymaj się tematu i nie włócz się za dużo

Gdy będziesz lepszy w podcastach, zaczniesz się dobrze bawić, stając się coraz bardziej komfortowym za mikrofonem. Ale upewnij się, że nie jesteś tak zrelaksowany, że rozmowa konsekwentnie odbiega od tematu.

Aby utrzymać się na dobrej drodze, postępuj zgodnie ze scenariuszem lub notatkami, przynajmniej luźno. Jeśli złapiesz się, że idziesz niewłaściwą ścieżką, przywróć rozmowę do swojego planu. Nie oznacza to, że wszystkie styczne są złe, ale upewnij się, że nie niszczysz wartości odcinka, regularnie włączając nieistotne anegdoty. Na szczęście zawsze możesz edytować segmenty, które zaszły zbyt daleko w postprodukcji.

7. Zaproś wyjątkowych ekspertów do swojego programu

Każda nisza ma grono ekspertów, którzy lubią trafić na „tor podcastowy”. Co tydzień są w innym programie. Ci eksperci są świetnymi gośćmi, ponieważ wiedzą, jak wystąpić w podkaście, ale Twoi słuchacze już ich słyszeli. Zamiast tego idź po gości, którzy mają wspaniałe historie do opowiedzenia, ale są mniej znani.

Dowiedz się o nich jak najwięcej przed nagraniem, aby przygotować inteligentne pytania , zamiast próbować na miejscu wymyślać ciekawe rzeczy do powiedzenia. Twoje pytania powinny skłonić gościa do znalezienia unikalnych odpowiedzi, aby Twoja rozmowa kwalifikacyjna nie brzmiała jak wszystkie inne, których udzielili.

8. Słuchaj uważnie swoich gości

Nawet jeśli będziesz mieć przygotowane ciekawe punkty do omówienia, unikaj bycia ankieterem, który czyta pytanie, czeka na odpowiedź gościa, a następnie natychmiast przechodzi do następnego bez budowania odpowiedzi. Twórz bardziej wciągające wywiady podcastowe, uważnie słuchając komentarzy gości, a następnie zadawaj dodatkowe pytania lub dołączaj do interesujących ciekawostek.

Oprócz listy ustalonych pytań nie bój się odejść od scenariusza, aby uszczegółowić ciekawą odpowiedź gościa. To wtedy uzyskasz dostęp do niekonwencjonalnych rozmów, które sprawiają, że treść podcastu jest przyklejona, pozostawiając wyjątkowy wywiad, którego nie można znaleźć nigdzie indziej.

9. Wybierz gości o odpowiednich cechach

Koncentrując się na gościach, którzy nie pojawiają się w „obwodach podcastów”, upewnij się, że nadal mają te kluczowe cechy, aby zapewnić, że będą dostarczać angażujące treści.

Istotne – Gość powinien ściśle odnosić się do twojego tematu i potrzeb słuchacza. Nie zapraszaj kogoś do programu tylko po to, żeby mieć inny głos.
Wiedza — Twój gość musi mieć do powiedzenia coś przydatnego, co ma zastosowanie dzisiaj. Na przykład podcast inwestycyjny może skłonić brokera kredytów hipotecznych do rozmowy o rynku mieszkaniowym. Ale jeśli ten pośrednik hipoteczny przeszedł na emeryturę 25 lat temu, prawdopodobnie nie ma odpowiedniej wiedzy.
Rozrywka – Twoi goście nie muszą śpiewać i opowiadać dowcipów, ale powinni być w stanie mówić w sposób, który nie znudzi słuchaczy.

10. Spraw, aby Twój dźwięk był doskonały

Powinno to być oczywiste, ale ludzie nie angażują się w słabo brzmiący dźwięk. To rozprasza, niepokoi i daje nowemu słuchaczowi bardzo łatwy powód, by przestać się dostrajać. Doskonal swoje nagrania za pomocą odpowiedniego sprzętu i wypróbuj nasze techniki przechwytywania czystszego dźwięku , gdy po raz pierwszy usiądziesz za mikrofonem.

11. Powiedz fanom, gdzie mogą dowiedzieć się więcej

Nie możesz omówić wszystkiego w 30- lub 45-minutowym segmencie, ale Twoi słuchacze mogą nadal mieć pytania dotyczące omawianego tematu lub zagadnienia. Najbardziej wciągająca treść podcastów pomaga czytelnikom w głębszej eksploracji i daje im możliwości zdobycia dodatkowych informacji.

Przy każdym odcinku pomyśl o odpowiednich zasobach, do których możesz później skierować słuchaczy. Przykłady obejmują odpowiednie artykuły, filmy z YouTube lub książki, które zagłębiają się w temat. Tam, gdzie to możliwe, oferuj konkretne zasoby i ułatw słuchaczom znalezienie tego, o czym mówisz.

12. Bądź sobą

Może to brzmieć jak banalna rada, ale to ważne!

Możesz ulec pokusie wyolbrzymiania jednego aspektu swojej osobowości lub upiększenia zachowania, które Twoim zdaniem podoba się ludziom. Ale jeśli chcesz tworzyć naprawdę wciągające treści podcastów, najlepiej być sobą. Jeśli spróbujesz być kimkolwiek innym, nieuchronnie okażesz się nieautentyczny, a słuchacze zawsze będą w stanie stwierdzić, kiedy nie jesteś prawdomówny.

13. Opublikuj transkrypcje swoich odcinków

To jest dodatkowa wskazówka, która pomoże Ci wycisnąć więcej z całej pracy, którą włożyłeś w stworzenie wciągającego odcinka. Nie tylko pozwala osobom niedosłyszącym cieszyć się programem, w tym transkrypcje odcinków w Twojej witrynie zapewniają wartość SEO. Nowi słuchacze mogą teraz odkryć Twoje interesujące treści podcastów, szukając informacji na tematy, które poruszasz. Dostarczając wyszukiwarkom dodatkowe treści do „zindeksowania”, Twój podcast z większym prawdopodobieństwem pojawi się w wynikach wyszukiwania, co z kolei zwiększy liczbę odbiorców.

Możliwość komentowania 13 wskazówek, jak tworzyć wciągające treści podcastów została wyłączona