Video

Jak rozpocząć podcast – kompletny przewodnik

Od początku do końca, od sprzętu po prezentację swojego programu w świecie, pokażę Ci, jak rozpocząć podcast i zbudować publiczność.

Za chwilę dowiesz się, jak rozpocząć podcast krok po kroku , nawet jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś czegoś takiego technicznego. Podcasting może być całkowicie mylący, ale zamierzam go ułatwić i wykonać, abyś mógł zbudować swoją publiczność, a nawet założyć i rozwinąć biznes. Pomogłem dziesiątkom tysięcy ludzi rozpocząć ich show i wiem, że ty też możesz to zrobić.

 

Jako podcaster zamierzasz przekazać swoją wiadomość tysiącom, a może nawet milionom ludzi. Ale dla słuchacza to tylko ty i oni. Jak kiedyś słyszałem:

Podcasting to najlepszy sposób na skalowanie intymności.

I to jest prawda. Kiedy spotykam się osobiście ze słuchaczami, mówią takie rzeczy jak:

Czego potrzebuję, aby rozpocząć podcast: mity i blokady

Zanim zaczniesz nagrywać, musimy najpierw rozwiać kilka mitów. Po wyświetleniu pytania „co to jest podcast?” Odpowiedź na pytanie , to są najczęstsze blokery, które wielu moich studentów podcastów używa, gdy próbują zacząć:

Mit 1: Musisz być urodzonym komunikatorem lub mówcą
W 2008 roku napisałem post na blogu, w którym zapowiedziałem rozpoczęcie zupełnie nowego podcastu . Opublikowałem nawet mały plik audio, aby zapowiedzieć przetestowanie mojego nowego sprzętu. Wzdrygam się, kiedy o tym myślę. Osobiście ciężko mi tego słuchać, ale teraz pozwolę ci tego posłuchać:

Co jest z tą muzyką? A czy słyszałeś, jak nieśmiało brzmiałem? NIE byłem świetny za mikrofonem i za każdym razem, gdy próbowałem nagrać swój pierwszy prawdziwy odcinek, bałem się i wracałem do blogowania. Nie sądziłem, że jestem wystarczająco dobry.

Opublikowanie pierwszego odcinka zajęło mi w końcu półtora roku i oczywiście cieszę się, że to zrobiłem. Z biegiem czasu moje umiejętności komunikacyjne poprawiły się, a jak już wiesz, wyniki przerosły moje marzenia.

Mam nadzieję, że udostępnienie Ci tego pomoże Ci uświadomić sobie, że nie musisz być świetny, aby zacząć. Nie byłem, to na pewno. Teraz przejdźmy do kolejnego mitu…

Mit 2: Musisz podcastować w dużej niszy, aby odnieść sukces
Nie prawda. Potrzebujesz dowodu? Pozwólcie, że przedstawię wam jednego z moich uczniów, Phila Lichtenbergera, gospodarza Scanner School .

uruchamianie szkolnej strony podcastowej skanera podcastów
Podcast Phila znajduje się w niszy skanera, przenośnego urządzenia, którego można używać do słuchania linii policyjnych, częstotliwości alarmowych i tego typu frajerów.

Tak, nie za duża pod względem słuchaczy w porównaniu z takimi rzeczami, jak przedsiębiorczość, rozwój osobisty, fitness i inne duże nisze. To było jego hobby i chciał użyć podcastu, aby po prostu porozmawiać o tym i połączyć się z innymi.

Cóż, w ciągu sześciu miesięcy stał się mikro-celebrytą w kosmosie. Sprawdź tę wiadomość na Facebooku, którą opublikował w naszym Centrum Studenckim Podcastów:

Podcast Phila w małej niszy Skanerów był hitem. Teraz ma fanów, stałych słuchaczy, a nawet firmy zwracające się do niego, aby z nim współpracować.

Bez względu na wielkość twojej niszy, możesz zjednoczyć swoje plemię. I wiedz też, że wiele razy bogactwa znajdują się w niszach i istnieje zaleta zawężania uwagi i pozostawania małymi.

Mit 3: Musisz mieć obserwujących, aby zacząć
Nie. Nie prawda.

W rzeczywistości wiele osób rozpoczyna podcasty, ABY w końcu mogli zacząć budować swoją publiczność, nawet od zera.

Weźmy na przykład Sophie Walker, kolejną moją uczennicę, która dosłownie zaczęła od zera. Brak listy e-mailowej. Brak publiczności. Brak śledzenia.

 

Jakie to niesamowite?! A wszystko to od podstaw.

Jeśli zaczynasz od początku z zerową publicznością, myślę, że dokonałeś mądrego wyboru, aby rozpocząć podcast.

Najłatwiejszy sposób na nauczenie się, jak rozpocząć podcast
Poniżej opisałem cały proces od początku do końca, jednak niedawno opublikowałem zaktualizowany film, który prowadzi Cię krok po kroku. Jeśli wolisz uczyć się wizualnie i głosowo, kliknij odtwórz na poniższym filmie.

Teraz, niezależnie od tego, czy obejrzysz powyższy film, czy nie, oto lista rzeczy, których będziesz potrzebować przed nagraniem i opublikowaniem pierwszego odcinka podcastu:

Co przygotować przed rozpoczęciem nagrywania

Zanim zaczniesz nagrywać, a nawet zanim zagłębisz się w poniższe filmy instruktażowe, musisz przygotować pięć rzeczy. Miej wszystkie te rzeczy pod ręką na później — podziękujesz mi za to.

1. Wybierz temat podcastu, na który możesz się zaangażować
Łatwo jest zafascynować się taką szansą jak podcasting, jednak widziałem to już wiele razy: jeśli nie planujesz z wyprzedzeniem, będziesz skazany na zagładę.

Podcasting wymaga trochę pracy, więc upewnij się, że poświęcasz odpowiednią ilość czasu z góry, aby upewnić się, że wybierzesz temat, który Cię ekscytuje. Coś, co ma w twojej głowie więcej niż trzy odcinki. Coś, co utrzyma cię na dłuższą metę.

Nie mogę ci powiedzieć, jaki temat wybrać, ale mogę dać ci kilka ćwiczeń, których uczę moich uczniów, które pomogą ci określić, czy warto się zająć tematem, o którym myślisz.

Sprawdź mój pełny przewodnik dotyczący wyboru tematów podcastów wraz z mnóstwem pomysłów na odcinki podcastów tutaj !

Ćwiczenie nr 1: Stwórz listę 25 odcinków
Sporządź listę dwudziestu pięciu potencjalnych pomysłów na odcinki dla tematów podcastów, które masz na myśli. Możesz także podać nazwiska potencjalnych gości, tak jakbyś miał przeprowadzić wywiad z tymi osobami.

Nie musisz martwić się dokładnym tytułem odcinków – po prostu wymyśl pomysły.

Jeśli nie możesz przekroczyć dziesięciu, to co się stanie, gdy nagrasz dziesięć odcinków i będziesz musiał się zastanawiać, co dalej?

Podcast Smart Passive Income opublikował ponad 400 odcinków, a AskPat ponad 1000, ponieważ tematy biznesowe to moja pasja. Mógłbym teraz zapisać jeszcze 1000, gdybym potrzebował.

Gdybyś teraz pokazał mi co najmniej dwadzieścia pięć, czułbym się dla ciebie komfortowo w tym temacie.

Ćwiczenie nr 2: za rok od teraz
Za rok od teraz, a Twój podcast będzie grał pełną parą. Masz już pięćdziesiąt dwa odcinki, a nawet zaczynasz dostawać wiele e-maili od firm i fanów na temat Twojego podcastu.

Budzisz się każdego ranka i łączysz się z ludźmi w mediach społecznościowych, którzy niedawno słuchali Twojego programu.

Czy jesteś znudzony? Czy jesteś podekscytowany? Czy jesteś szczęśliwy?

Kiedy przeprowadzam to ćwiczenie z moimi uczniami, niektórzy zdają sobie sprawę, że za rok, nawet jeśli ich podcast odniósłby sukces, nie byłby to temat, z którego byliby naprawdę zadowoleni.

Zamiast po prostu wybierać coś, co oczywiście jest tuż przed tobą, poświęć trochę czasu na zastanawianie się, co sprawiłoby, że obudzisz się i podcastujesz za rok i później.

2. Wybierz nazwę podcastu
Tytuł Twojego podcastu jest jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie widzą, jeszcze zanim wysłuchają choćby jednego słowa z Twojego programu. Więc naturalnie jest to naprawdę ważna decyzja.

Wszystkie te informacje trafiają do Twojego hosta podcastów , gdy konfigurujesz tam swój program i zawsze możesz zmienić wszystko, co jest związane z Twoim programem (ludzie cały czas zmieniają tytuł, opis i grafikę), ale rozumiem, jeśli czujesz się trochę niezdecydowany o przyznaniu tytułu pokazu i posuwaniu się naprzód. Definiuje Twoją markę, Twoją grafikę, to, co mówisz, jak się nią dzielisz i wiele innych rzeczy.

Dla kilku podcasterów, którzy mają już markę gdzie indziej (gdzie podcast jest rozszerzeniem tej marki), nazwanie programu jest zwykle stosunkowo proste. Zawiera nazwę marki, a czasem jakąś wersję słowa „podcast”, „radio”, „pokaz” lub inny modyfikator, aby go nieco odróżnić:

No i oczywiście masz nazwy podcastów, które na pierwszy rzut oka nie mają żadnego sensu. I to też może odnieść sukces! Nazwa podcastu nabiera znaczenia w zależności od tego, co robi z nim gospodarz. Więc nawet jeśli nie możesz znaleźć idealnego opisowego tytułu programu, wiedz, że dowolny tytuł, który wybierzesz, ostatecznie stanie się tym, co z niego zrobisz:

Mam jednak ważne ostrzeżenie: nie szalej ze słowami kluczowymi w tytule podcastu. Nie używaj słów kluczowych, dodając miliard słów kluczowych po rzeczywistej nazwie programu. Postaraj się, aby tytuł był jak najbardziej naturalny, więc starannie dobieraj słowa kluczowe.

Wiadomo, że Apple usuwa konta z powodu oczywistego upychania słów kluczowych w tytułach.

Nie rób tego.

Aha, i dla nazwy hosta nie rób tego:

Poświęć trochę czasu na wymyślanie pomysłów na tytuł swojego podcastu. Podziel się tym z ludźmi wokół ciebie i uzyskaj instynktowną reakcję, aby zobaczyć, co myślą. A jeśli masz publiczność, zapytaj ich. To świetna wymówka, by zasiać, że wkrótce wyjdziesz z podcastem (i to również pociągnie cię do odpowiedzialności).

3. Napisz fascynujący opis podcastu
Musisz napisać do widzów akapit opisu swojego programu. Po przejściu na stronę programu będzie to opis, który przeczytają, aby zdecydować, czy chcą pozostać.

W tym miejscu będziesz mieć trochę więcej swobody w zabawie słowami kluczowymi. Niezależnie od słów kluczowych i fraz kluczowych, których Twoi docelowi odbiorcy mogą używać, aby znaleźć treści takie jak Twoja, uwzględnij te słowa w swoim opisie.

Ale samo wymienienie ich nie zadziała, ponieważ ludzie je przeczytają, a Ty chcesz, aby czuli się zmuszeni do kliknięcia i posłuchania Twojego podcastu.

Moja najlepsza rada: pisz dla ludzi z grupy docelowej i wiedz, dla kogo jest Twój podcast. Zrozum ich pragnienia, potrzeby, pytania, ciekawostki i nie tylko, a z większym prawdopodobieństwem stworzysz program i opis, który wprowadzi ludzi do swojego programu, o wiele łatwiej.

Mając to na uwadze, oto lista wskazówek, które mam dla Ciebie związane z opisem Twojego podcastu:

Zacznij od czegoś, co jest dla nich ważne. Istnieje niewielka część opisu, którą zobaczą najpierw, zanim będą musieli kliknąć, aby zobaczyć resztę, więc jeśli korzyści lub połączenie zostaną pogrzebane, nawet nie będą wiedzieć, że to dla nich.
Można mówić o sobie, trzeba udowodnić, że jest się kimś, kogo warto słuchać i z kim warto spędzać czas. Ale podobnie jak powyżej, nie zaczynaj od siebie. Możesz dodać wszelkie poświadczenia i inne dowody, które wspierają decyzję tej osoby o wysłuchaniu Ciebie.
Wyobraź sobie, że Twoi słuchacze dzielą się Twoim programem z przyjaciółmi. Co by powiedzieli? Kiedy mówią: „Och, musisz posłuchać tego nowego podcastu, jest świetny, ponieważ jest to jedyny, który znalazłem…”, jak możesz sobie wyobrazić, że dokończą to zdanie?
Masz 4000 postaci do pracy, więc masz dużo miejsca. Zaszalej z tym, ale upewnij się, że wszystko ma sens, a jeśli coś nie jest ważne, pomiń to.

 

Możliwość komentowania Jak rozpocząć podcast – kompletny przewodnik została wyłączona